Jdi na obsah Jdi na menu
 


řeč těla

5. 7. 2008

Jak psi mluví

Pokud psi komunikují jeden s druhým,používají směsici instinktivního chování a komplexunější naučné odpovědi za účelem předání vzkazů.Všechny smysly(zrka,čich,chuť,sluch a hmat) hrají svojí roli v efektivní komunikaci a rozdíly mezi psími a lidskými metodami komunikace jsou často jádrem behaviorálních problémů.

Význam řeči těla

Vizuální komunikace se používá pro předání informace o sociálním zařazení a emočním stavu psa a je velmi důležitá pro kontrolu agrese v průběhu sociální interakce.Výraz tváře,postoj těla a pozice ocasu se používá jako součást tohoto procesu a je prospěšné pro majitele obeznámit se s některými z obvyklých signálů,které jejich psi používají,aby se vyhnuli nedorozumění.

×Pes,který je vzrušený z toho,že někoho vidí,má relaxovaný obličej a oči,stáhnutou tlamu a uši a neustále se vrtící ocas.

×Sebejistý pes je charakterizován vzpřímeným postojem těla,kdy hlava,uši a ocas jsou vztyčené.

×Méně sebejistý pes si osvojí nižší,více přikrčený postoj s ocasem a ušima drženýma nizko a blízko u těla...

×Agresivní pes se postaví tak,aby jeho tělo velké,vytáhne se do výšky,zvedne ocas a vykloní se proti osobě,kterou chce zastrašit.Tento postoj může kombinovat s upřeným pohledem,vyceněnými zuby a ohrnutými pysky ve snaze  upoutat na výzbroj v tlamě.

×Bázlivý pes,který se snaží dosáhnout usmíření a zabránit další eskalaci násilí,se bude snažit zmenšit velikost těla,jak jen to půjde.Přikrčí se,stáhne ocas mezi nohy a drží hlavu dolů.Ve stejnou chvíli se bude vyhýbat kontaktu očí a objeví se "submisivní úšklebek" pře kterém stáhne koutky tlamy.Pes si může lehnout i na záda,ukázat slabiny a vzdát se tak veškerých možností na obranu.

×Ochota ke hře je vyjádřena pohnutím těla.Přední část těla se spustí dolů,zatímco zadní část je vzpřímena.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář